[Polish] UX po godzinach – ja w podkaście dla UX-owców

Hello, hi!
UX po Godzinach is a podcast about all things UX. Two UX specialists, Szymon Trzepla and Krzysztof Miotk, talk with UX specialists, experts in the fields of UX research, user interaction, user-centered design, and UX creativity. The project is led in Polish, therefore the following text (as well as the linked episode), is in Polish. Please click here if you would like to get a recap in English. Thank you!

Nieczęsto zdarza mi się spotkać nową osobę, z którą mogę bez problemu przegadać pół dnia, a to i tak wydaje mi się za mało. Dla podcastu UX po godzinach rozmawiałam z Szymonem Trzeplą, UX designerem w branży bankowej, jednym z dwóch gospodarzy audycji traktującej o UX, kreatywności, badaniach. Prosił, abym zarezerwowała „godzinkę” – odbiłam mu piłeczkę, żeby zarezerwował raczej półtorej, a koniec-końców zanurzyliśmy się we wspólnych tematach przez cztery! Fakt, że każde z nas przerzucało się nowymi spostrzeżeniami jest dla mnie znakiem, że trafiłam na ziomka z takim samym podejście do tematu!

Z całej naszej rozmowy wygenerowaliśmy prawie półtorej godziny merytorycznej dyskusji o tym czym jest kreatywność (a czym nie jest), jak ją pielęgnować, jak radzić sobie z generowaniem pomysłów. Poruszyliśmy także kwestię warsztatowania i kilku trików dot. pracy w grupach. Skromnie mówiąc, wydaje mi się, że padło dużo fajnych wskazówek i każdy powinien znaleźć coś dla siebie w tym odcinku.

Trzymam kciuki, że wśród słuchaczy znają się tacy, którzy zechcą skomentować poruszone kwestie, albo dodać coś od siebie. Wymiana doświadczeń to ważny element naszego rozwoju i nauki!

A o czym rozmawialiśmy, tak już bardziej konkretnie? Otóż pojawiły się takie tematy jak:

  • Czym jest kreatywność? Czym nie jest? Co ją ogranicza?
  • Jak „ćwiczyć” kreatywność?
  • Co na temat kreatywności mówią życie, szkoła, kultura?
  • Jak przejść od zebranych informacji do generowania pomysłów?
  • Nasze ulubione ćwiczenia na generowanie pomysłów.
  • Jak (i czy w ogóle) pacyfikować „warsztatowych przeszkadzaczy”?
  • Kogo warto śledzić w mediach w kwestii kreatywności?
  • Jak się „zaczepić” w design thinking?

Wspominamy też nasze własne opowieści i ciekawe doświadczenia z kariery UX i design thinking! Zapraszam, link do odcinka poniżej!

Zapraszam też do przeczytania artykułu zatytułowanego „If you can experience, you can be creative”, który Szymon napisał po naszej rozmowie (po angielsku). Jest mi bardzo miło, że byłam inspiracją! Ja także czułam natychmiastową więź w naszej rozmowie i cieszę się, że mam w Szymonie nowego druha! Artykuł można przeczytać tutaj: https://uxplanet.org/if-you-can-experience-you-can-be-creative-b28b65b71d58.