Nauczanie zdalne 05 – Wszystko dla ucznia

DLA KOGO TO ROBISZ?

 

Byłabym złą osobą, gdybym rzuciła Wam tysiąc możliwości robienia zajęć zdalnych bez wcześniejszego skupienia się na uczniach. Nie sztuką jest bowiem skleić kilka puzzli z różnej układanki docinając je nożyczkami. Prawdziwą sztuką jest ułożyć układankę z miliona puzzli. Wiem, że większość z Was zna swoich uczniów, ale znacie ich z sali lekcyjnej lub auli wykładowej. Jak już wiemy, to nie to samo. Do standardowej wiedzy i obserwacji dotyczącej uczniów konieczne jest dołożenie dodatkowych informacji, które wykorzystamy później w planowaniu zajęć. A chodzi tutaj o:

 

Łącząc klocki powyżej piramidy jesteście w stanie przygotować lekcje, które zainteresują uczniów dlatego, że ich znacie. Oczywiście, nie zawsze uda się dowiedzieć tego wszystkiego, ale zasada powinna być taka, aby starać się zebrać jak najwięcej informacji, i na ich podstawie wybierać materiały i interakcje do swoich zajęć.

POTWIERDZENIE TEJ ZASADY

 

Zobaczcie, jak ogarnąć (i ewentualnie przedstawić) sens poznawania swoich uczniów na podstawie scenki komediowej – wystarczy 30 sekund! Jeśli macie więcej czasu, zachęcam do obejrzenia wykładu TEDx na temat tego, co często ucieka naszej uwadze, a może być wartościową informacają, która mogłaby zmienić życie niższych uczniów.