Istnieją trzy główne teorie pedagogiczne, ale to nie znaczy, że są one jedyne. Na pewno je znacie! Nie będę się więc powtarzać i zapodam tylko krótkie porównanie/ściągę. A jeśli przyda Wam się ta krótsza ściąga do druku, to tutaj macie ją w pdf, za friko! Warto znać te trzy na pewno, korzystanie z ich plusów i minusów pozwala zaplanować fajne zajęcia, dostosowane do tego, co chcecie z Waszymi uczniami osiągnąć!
No dobra, a potem pojawiły się pierwsze komputery, palmtopy, telefony komórkowe… potem samoprowadzące samochody, okulary Google, i kaski/światy VR! To oczywiście zmieniło świat – przesunął się w stronę ekranu. Nagle pojawiły się nowe przedmioty w szkole (np. informatyka), nowe zawody (np. programista) i ścieżki rozwoju, ale też nowe podejście do życia. Takie trochę szybsze, bardziej na wyciągnięcie ręki… Z tym przyszły nowe aplikacje, które umożliwiły większy i wygodniejszy dostęp do informacji, oraz możliwość łatwego dzielenia się swoją wiedzą.
Równocześnie zmienia się sytuacja społeczna, międzyludzka: nagłaśniane są różnice w zarobkach i między kobietami a mężczyznami na tych samych stanowiskach, uczymy dzieci odwagi, walki o swoje, wyrażania siebie, rozmawiamy o nienawiści, różnicach między krajami, uczymy się na nowo szacunku… ale też mamy więcej miejsca na to, aby chować się za ekranem.
Zbierając to do kupy jasnym jest, że powstawały (i pewnie będą powstawać!) nowe teorie (i modele, o których później) nauczania dotyczące tego, jak uczymy się w tych „nowych” czasach. Takie, które biorą pod uwagę owe zmiany i starają się usystematyzować, jak wpływają one na proces nauczania.
Jedna teoria od razu została nazwana teorią ery cyfrowej (ang. learning theory for the digital age). Jeżeli nie interesowaliście się wcześniej edukacją zdalną i możliwościami wykorzystania technik uczenia online, poniższy fragment jest właśnie dla Was! Poświęcę mu trochę więcej miejsca.
Zapraszam Was do dalszej podróży w świat teorii pedagogicznych, rozwoju pedagogiki i edukacji, i związków tychże z rozwojem technologii. Poniżej kilka wartościowych pozycji:
Strona główna: Z nauczaniem zdalnym za pan brat!
Copyright © 2017-current Gosia Pytel. All rights reserved
Terms and Conditions | Privacy and Cookie Policy || secretcats.pl🧡tworzenie stron internetowych