Nauczanie zdalne 06 – Ewolucja teorii pedagogicznych

TRZY GŁÓWNE TEORIE

 

Istnieją trzy główne teorie pedagogiczne, ale to nie znaczy, że są one jedyne. Na pewno je znacie! Nie będę się więc powtarzać i zapodam tylko krótkie porównanie/ściągę. A jeśli przyda Wam się ta krótsza ściąga do druku, to tutaj macie ją w pdf, za friko! Warto znać te trzy na pewno, korzystanie z ich plusów i minusów pozwala zaplanować fajne zajęcia, dostosowane do tego, co chcecie z Waszymi uczniami osiągnąć!

TEORIA CZASÓW CYFROWYCH

 

No dobra, a potem pojawiły się pierwsze komputery, palmtopy, telefony komórkowe… potem samoprowadzące samochody, okulary Google, i kaski/światy VR! To oczywiście zmieniło świat – przesunął się w stronę ekranu. Nagle pojawiły się nowe przedmioty w szkole (np. informatyka), nowe zawody (np. programista) i ścieżki rozwoju, ale też nowe podejście do życia. Takie trochę szybsze, bardziej na wyciągnięcie ręki… Z tym przyszły nowe aplikacje, które umożliwiły większy i wygodniejszy dostęp do informacji, oraz możliwość łatwego dzielenia się swoją wiedzą.

 

Równocześnie zmienia się sytuacja społeczna, międzyludzka: nagłaśniane są różnice w zarobkach i między kobietami a mężczyznami na tych samych stanowiskach, uczymy dzieci odwagi, walki o swoje, wyrażania siebie, rozmawiamy o nienawiści, różnicach między krajami, uczymy się na nowo szacunku… ale też mamy więcej miejsca na to, aby chować się za ekranem.

 

Zbierając to do kupy jasnym jest, że powstawały (i pewnie będą powstawać!) nowe teorie (i modele, o których później) nauczania dotyczące tego, jak uczymy się w tych „nowych” czasach. Takie, które biorą pod uwagę owe zmiany i starają się usystematyzować, jak wpływają one na proces nauczania.

Jedna teoria od razu została nazwana teorią ery cyfrowej (ang. learning theory for the digital age). Jeżeli nie interesowaliście się wcześniej edukacją zdalną i możliwościami wykorzystania technik uczenia online, poniższy fragment jest właśnie dla Was! Poświęcę mu trochę więcej miejsca.

MATERIAŁY DODATKOWE

 

Zapraszam Was do dalszej podróży w świat teorii pedagogicznych, rozwoju pedagogiki i edukacji, i związków tychże z rozwojem technologii. Poniżej kilka wartościowych pozycji:

 

  • Kozielecki, J. Koncepcje psychologiczne człowieka. Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976.
  • Skinner, B.F. Behawioryzm. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013.
  • Bruner, J.S. W poszukiwaniu teorii nauczania. Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974.
  • Tabakowska, E. Kognitywizm po polsku – wczoraj i dziś. Universitas, 2004.
  • Siemens, G. Connectivism: A Learning Theory for the Digital Age. e-Learning Library. http://196.21.60.20/handle/123456789/69. Dostęp: 13 sierpnia 2020.
  • Bates, B. Learning theories simplified. Sage Publications Ltd, 2016.