Nauczanie zdalne 12 – Motywacja, cz. 1 – plastyczność inteligencji

MOTYWACJA

Post 12, część 1 - motywacja i pasja nauczyciela (czas trwania: 3 min)

W odcinku wykorzystano fragmenty:

+ piosenki „Możesz wszystko” w wykonaniu Tabb & Sound’n’Grace (słowa i muzyka: B. Zielony, M. Męczyński)
+ filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. P. Weir, 1989)
+ wystąpienia Jacka Walkiewicza p.t. „Pełna moc możliwości”, TEDxWSB

CARPE DIEM I UCZ SIĘ NA BŁĘDACH

 

W wielu sytuacjach to, czego nauczymy się „za młodu” dyktuje nasze wybory przez całe życie – powinno więc być oczywistym, że niesamowicie ważne jest to, czego nauczymy dzieciaki!

Post 12, część 2 - motywacja i plastyczność inteligencji (czas trwania: 4 min 4 sek)

W odcinku wykorzystano fragmenty:

+ piosenki „Nowy dzień” w wykonaniu Jamala
+ filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. P. Weir, 1989)
+ wystąpienia Jacka Walkiewicza p.t. „Pełna moc możliwości”, TEDxWSB

 

Badania dotyczące różnego rodzaju „podejść do życia” przeprowadziła dr Carol Dweck, amerykańska psycholog, która pracowała z dziećmi i „chwaliła je” różnymi rodzajami pochwał i komentarzy.

 

Jedno z przeprowadzonych badań dotyczyło reakcji dzieciaków na pochwałę „o, ale super, masz talent” versus pochwałę „o, ale super, widzę, że włożyłeś w to dużo pracy”. Obie grupy dostawały coraz to bardziej wymagające zadania i okazało się, że dzieci chwalone za wysiłek, a nie talent, dużo częściej podchodziły do nich z ciekawością, wytrwałością, i odwagą. Na podstawie tego rodzaju „eksperymentów sytuacyjnych” dr Dweck sformuowała tezę, że generalnie ludzie dzielą się na dwie wspomniane w odcinku grupy:

 

  1. Grupę, która swoje zdolności (i inteligencję) uważa za plastyczne, zdolne do rozwoju – czyli osoby z nastawieniem rozwojowym (and. growth mindset).
  2. Grupę, która myśli o zdolnościach i inteligencji jak o stałych i niezmiennych „talentach” – czyli osoby z nastawieniem sztywnym (ang. fixed mindset).

 

Obu tych podejść dzieci uczone są już w przedszkolu lub nawet wcześniej, w domu, kiedy wrzucają klocki do kubka z określonymi kolorami i słyszą pochwały dot. talentu rozpoznawania kolorów. Oczywiście, nie popadajmy w skrajności, nie znaczy to, że nie wolno dzieci chwalić w ogóle! Ale warto zastanowić się, jak poprowadzić dziecięcą wiarę w siebie chwaląc je za wysiłek, czas i skupienie, które włożyły w dane zadanie (dając im do zrozumienia, że mogą się rozwijać, a swoją pracą – nie talentem – mogą osiągać coraz to większe sukcesy), a nie za talent.

JAK WYKORZYSTAĆ POJĘCIE PLASTYCZNEJ INTELIGENCJI

 

Na początek bardzo ważna uwaga: idea plastycznej inteligencji nie oznacza, że mamy ją cały czas. Zawsze jesteśmy miksem obu, w zależności od tematu, dnia, grupy z którą się uczymy… kluczem jest dążenie do sukcesu, nauki, rozwój sam w sobie i podejście, że tak trzeba – bo dzięki temu rozwiniemy się „całościowo” i będziemy dążyć do rozwoju jako ludzie. Nie każdy z nas będzie sprintował jak Usain Bolt, ale każdy z nas może być lepszy niż rok temu, a na dodatek – dzięki wytrwałości – może odkryć swoje mistrzostwo w innej dziedzinie.

 

Poniżej krótka ściągawka dot. chwalenia dzieciaków. Tak samo jest ona ważna w nauczaniu zdalnym – komunikaty są tam nie tylko werbalne, ale czasem niewerbalne, w formie wiadomości e-mail, które wysyłacie do uczniów i rodziców, komentarzy do ćwiczeń, czy wpisów w dzienniku online. Pamiętajcie, aby nawet w takiej sytuacji zachować się stosownie i używać takich sformułowań, które Twoich uczniów będą motywować! A jeśli przyda Wam się ta krótsza ściąga do druku, to tutaj macie ją w pdf, za friko!

MATERIAŁY DODATKOWE

 

NAWIGACJA

Strona główna: Z nauczaniem zdalnym za pan brat!