POBUDZANIE MOTYWACJI
Pierwsza zasada motywacji jest taka, że nic na siłę. Możemy robić wszystko, co w naszej mocy, ale na sytuację nauczania zdalnego mają też wpływ czynniki od nas niezależne. Nie znaczy to, że nie możemy się starać, a nawet musimy! Poniżej przedstawię Wam teorie i porady dotyczące tego, jak “namacalnie” motywować uczniów, i liczę na to, że choć niektóre z nich Wam pomogą.
MODEL ARCS J. KELLERA – MODEL POBUDZANIA MOTYWACJI DLA (PRAWIE) WSZYSTKICH
NAUCZANIE DOROSŁYCH – ANDRAGOGIKA
Inaczej będziemy działać, chcąc zmotywować dzieci – myślące bardziej o zabawie, graniu w piłkę, spotkaniach z koleżankami. Inaczej podejdziemy do tematu motywacji, kiedy planujemy zajęcia i materiały szkoleniowe dla dorosłych.
Tutaj polecam wesprzeć się zasadami nauczania dorosłych. Sformułował je Malcolm Knowles, przez wielu uważany za ojca andragogiki, czyli nauczania osób dorosłych. Łącząc model ARCS z zasadami andragogiki możemy zaplanować mocne, logiczne, i adekwatne dla dorosłych uczniów zajęcia.
Więcej o andragogice możecie przeczytać tutaj:
MATERIAŁY DODATKOWE
- Keller, J. Development and Use of the ARCS
Model of Instructional Design. yuripavlov.ru. https://yuripavlov.ru/wp-content/uploads/2017/07/KellerMotivatsiya1987.pdf. Dostęp: 26 listopada 2020. - Michońska-Stadnik, A. et al. Nowe spojrzenia na motywację w dydaktyce języków obcych. www.wsf.edu.pl. https://www.wsf.edu.pl/upload_module/wysiwyg/Wydawnictwo%20WSF/Tom%201.pdf. Dostęp: 29 października 2020.
- Sztejnberg, A. Stosowanie strategii motywacyjnych przez nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w codziennej praktyce edukacyjnej. www.researchgate.net. https://www.researchgate.net/publication/332409935_Stosowanie_strategii_motywacyjnych_przez_nauczycieli_szkol_ponadgimnazjalnych_w_codziennej_praktyce_edukacyjnej. Dostęp: 30 października 2020.
NAWIGACJA
Strona główna: Z nauczaniem zdalnym za pan brat!
- Post 01 – Co, jak, i dlaczego?
- Post 02 – W kupie siła!
- Post 03 – Dlaczego zdalnie?
- Post 04 – Alternatywy 4 (i więcej)
- Post 05 – Wszystko dla ucznia
- Post 06 – Ewolucja teorii pedagogicznych
- Post 07 – Taksonomie nauczania (cele zajęć)
- Post 08 – Jak zapamiętuje mózg
- Post 09 – Co może wypływać na to jak nie uczymy?
- Post 10 – Typy nauczania zdalnego
- Post 11 – Metody przekazywania informacji
- Post 12 – Motywacja, cz. 1 – plastyczność inteligencji
- Post 13 – Motywacja, cz. 2 – motywowanie uczniów – TU JESTEŚ