Z nauczaniem zdalnym za pan brat

Hej, dzień dobry, aloha! Wychodząc naprzeciw potrzebie szerzenia wiedzy dotyczącej nauczania zdalnego (oraz licząc na to, że uda mi się zbić choć niektóre negatywne mity, w jakie obrosło), zapraszam na internetowy pomocnik dla tych, którzy chcą dość szybko wpleść elementy nauczania zdalnego do swoich lekcji.

Z poniżej serii postów dowiesz się:

  • Dlaczego nauczanie zdalne jest fajnym pomysłem; gdzie zadziała a gdzie nie.
  • Czym nauczanie zdalne różni od nauczania tradycyjnego (pedagogicznie i nie tylko).
  • Jakie są sposoby/techniki, które można wykorzystać, aby zachęcić i zmotywować uczniów do aktywnego uczestnictwa.
  • W jaki sposób wykorzystać dostępne programy i aplikacje, aby uatrakcyjnić materiały online.
  • Jakie sposoby oceniania można wykorzystać w nauczaniu zdalnym, i dlaczego.
  • Jak ogarnąć podstawowe bezpieczeństwo w nauczaniu zdalnym.

"Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą Ci gdzie patrzeć, ale nie powiedzą gdzie iść."

I właśnie dlatego w pomocniku nie znajdziesz:

  • Gotowych scenariuszy lekcji – każda lekcja jest inna, każdy nauczyciel jest inny, każda klasa jest inna, i każde dziecko jest inne. W Waszej kwestii, jako mentorów, jest poznać możliwości nauczania zdalnego i potem wybrać z tej układanki takie elementy, które zdziałają w Waszej sytuacji!
  • Jednego wzoru lekcji zdalnych, który będzie działał ze wszystkimi przedmiotami, w każdej szkole – patrz wyżej.
  • Detali i rozległych opisów teorii, narzędzi, itp – praca własna to podstawa (a czas jest na miarę złota, więc sami decydujcie, ile chcecie go poświęcić na dany temat)! Niezależnie od tego, gdzie w tym momencie jesteście w swojej podróży dot. lekcji zdalnych, musicie sami się rozwijać! Żaden poradnik nie nauczy Wasz wszystkiego. A dodatkowo, Wasza chęć rozwoju na pewno będzie wzorem dla uczniów!
  • Zajefajnych grafik, plików video, i innych multimediów – mimo, że wkładam w ten projekt 110% mojego zaangażowania, nie znajdziecie tutaj zbyt wielu bajerów – przyznaję, po prostu nie mam do tego mocy przerobowych. Mam nadzieję, że to zrozumiecie.

Będą za to praktyczne wskazówki i porady, linki do dodatkowych materiałów, trochę humoru, czy namiary na literaturę wartą przeczytania. Niniejszy pomocnik jest podstawową wersją informacji dotyczących nauczania zdalnego. Jego celem jest nakreślenie tematu, przedstawienie kilku rozwiązań w danym temacie, i podanie literatury/plików wideo/linków, które pomogą Wam zgłębiać podane tematy bardziej. Pomocnik nie będzie pełną biblią nauczania zdalnego, ale zbiorem porad jak zacząć i gdzie szukać dalszych inspiracji!

Zapraszam!

P.S. Dla potomności: projekt powstał jako odpowiedź na niemal natychmiastowe przeniesienie zajęć ze szkoły do internetu, wymuszone przez pandemię koronawirusa (a właściwie: SARS-CoV-2, powodującego chorobę nazwaną Covid-19). Treści powstawały w lipcu i sierpniu 2020 roku.

Nauczanie zdalne 13 – Motywacja, cz. 2 – motywowanie uczniów

Pierwsza zasada motywacji jest taka, że nic na siłę. Możemy robić wszystko, co w naszej mocy, ale na sytuację nauczania…
Read more →

Nauczanie zdalne 12 – Motywacja, cz. 1 – plastyczność inteligencji

W wielu sytuacjach to, czego nauczymy się „za młodu” dyktuje nasze wybory przez całe życie – powinno więc być oczywistym,…
Read more →

Nauczanie zdalne 11 – Metody przekazywania informacji

Metoda nauczania – dla mnie raczej metoda przekazywania informacji, bo nauczanie to dużo szersze podejście/definicja – to sposób pracy z…
Read more →

Nauczanie zdalne 10 – Typy nauczania zdalnego

Generalnie, najlogiczniejszy podział na typy kształcenia przedstawiam Wam poniżej (kliknijcie na + aby przeczytać dokładniejsze wyjaśnienie każdego typu, zamykamy –…
Read more →

Nauczanie zdalne 09 – Co może wypływać na to jak się uczymy?

Wiele czynników wpływa na to, jak zapamiętujemy informacje, jak się uczymy, jak korzystamy z zasobów naszego mózgu. W niniejszym poście…
Read more →

Nauczanie zdalne 08 – Jak zapamiętuje mózg (w zarysie)?

Model Atkinsona i Shiffrina z 1988 roku (Wielomagazynowy model pamięci) wyjaśnia, jak zapamiętujemy informacje, i co wspomaga ich zapamiętywanie. Najważniejszy…
Read more →

Nauczanie zdalne 07 – Taksonomie nauczania (cele zajęć)

Zanim zajmiemy się ustalaniem celów zajęć, musimy zastanowić się, jaki problem (w szkolnej wersji jest to jakiś temat lekcji, zagadnienie…
Read more →

Nauczanie zdalne 06 – Ewolucja teorii pedagogicznych

Istnieją trzy główne teorie pedagogiczne, ale to nie znaczy, że są one jedyne. Na pewno je znacie! Nie będę się…
Read more →

Nauczanie zdalne 05 – Wszystko dla ucznia

Byłabym złą osobą, gdybym rzuciła Wam tysiąc możliwości robienia zajęć zdalnych bez wcześniejszego skupienia się na uczniach. Nie sztuką jest…
Read more →

Nauczanie zdalne 04 – Alternatywy 4 (i więcej)

Nie ma jednej najlepszej wersji systemu edukacji. Ja kocham zajęcia zdalne – jako osoba dorosła cenię edukację zdalną za możliwość…
Read more →

Nauczanie zdalne 03 – Dlaczego zdalnie?

Poniżej przedstawiam kilka tylko różnic między nauczaniem tradycyjnym, a nauczaniem zdalnym. W zależności, czy uczymy dzieci, pracowników firmy, czy sami…
Read more →

Nauczanie zdalne 02 – W kupie siła!

Podstawą do przygotowania tego pomocnika była ankieta przeprowadzona wśród nauczycieli, dyrektorów, i innych pracowników placówek oświatowych; oraz moje własne rozmowy…
Read more →

Nauczanie zdalne 01 – Co, jak, i dlaczego?

Gosia Pytel, czyli ja, do Was pisząca! Z wykształcenia jestem nauczycielką, zawsze związana z komputerami, od siedmiu lat tworzę kursy…
Read more →